Programme

Congress theme: Sleep medicine, rhinology

Preliminary programme at a Glance

Preliminary detailed programme

Wednesday 17. 6. 2020

14:00–14:50

INSTRUCTIONAL COURSES

IC 1: Parotidektomie – klasifikace, operační technika a management komplikací
Speakers: Gál B. (FN u sv. Anny v Brně), Stupka I. (FN u sv. Anny v Brně), Pár I. (Kroměřížská nemocnice)

IC 2: Výběr správného pacienta k septoplastice
Speakers: Schalek P. (FNKV Praha), Fuksa J. (FNKV Praha)

IC 3: Současná diagnostika a léčba cholesteatomu pro ambulantního ORL lékaře
Speaker: Chrobok V. (FN Hradec Králové)

IC 4: Hlasová rehabilitace u laryngektomovaných pacientů pomocí hlasových protézek
Speakers: Brož M. (FN Olomouc), Šulavíková P. (FN Olomouc)

14:50–15:00 Coffee Break

15:00–15:50

INSTRUCTIONAL COURSES

IC 5: Spánková endoskopie (DISE) – indikace, provedení, hodnocení a praxe
Speakers: Betka Jar. (FN Motol Praha), Kalhous J. (Masarykova nemocnice Ústí nad Labem)

IC 6: Epistaxe
Speakers: Knížek Z. (Pardubická nemocnice), Kešner A. (FN Motol Praha), Matoušek P. (FN Ostrava)

IC 7: Sluch – co dnes víme o jeho vývoji a změnách s věkem
Speaker: Syka J. (Ústav experimentální medicíny AV ČR)

IC 8: Praktický pohled na diagnostiku a léčbu zánětu zevního zvukovodu
Speaker: Mejzlík J. (FN Hradec Králové)

15:50–16:30 Coffee Break

16:30–18:00

ROUND TABLES

RT 1: Surgical Management of OSA (Joint Meeting with AAOHNSF)
Moderator: Klozar J. (FN Motol Praha)

Panelists:

Introduction: Role of Surgery in the Current Treatment of OSA
Klozar J.
(FN Motol Praha)

Role of the Nose and Nasal Breathing in Sleep Apnea
Froymovich O.
(USA)

Surgery of the Retrolingual Region
Betka Jar. (FN Motol Praha)

Neurostimulation Therapy for Sleep Apnea
Suurna M. V. (USA)

Management of Pediatric OSA
Kraus J. (Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov)

RT 2: Maligní nemelanomové nádory kůže
Moderator: Chrobok V. (FN Hradec Králové)

Panelists:

Pohled dermatologa
Čelakovská J.
(FN Hradec Králové)

Pohled patologa
Laco J.
(FN Hradec Králové)

Pohled chirurga
Čelakovský P.
(FN Hradec Králové)

Klinická studie
Pokorný K.
(Pardubická nemocnice)

Vliv pozitivního okraje na uzlinové metastázy
Horáková Z.
(FN Olomouc)

Pohled onkologa
Vošmik M.
(FN Hradec Králové)

Diskuse
Chrobok V.
(FN Hradec Králové)

18:00–18:15 Coffee Break

18:15–19:30

CONGRESS OPENING

19:30–20:30

Meeting with exhibiting companies

Thursday 18. 6. 2020

08:00–08:50

INSTRUCTIONAL COURSES

IC 9: Ventilační přetlaková terapie OSA od A do Z
Speakers: Kraus J. (Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov), Haasová T. (Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov)

IC 10: Pokročilá endonazální chirurgie – chirurgie hypofýzy
Speaker: Svoboda M. (Nemocnice České Budějovice)

IC 11: Nové možnosti vyšetření sluchu a jejich přínos pro diagnostiku sluchový vad
Speaker: Profant O. (FNKV Praha)

IC 12: Peroperační neuromonitoring v chirurgii hlavy a krku
Speakers: Astl J. (ÚVN Praha), Chovanec M. (FNKV Praha)

08:50–09:00 Coffee Break

09:00–10:30

ROUND TABLES

RT 3: Chrápání a spánková apnoe u dětí
Moderator: Kraus J. (Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov)

RT 4: Akutní zajištění dýchacích cest
Moderator: Vodička J. (Pardubická nemocnice)

NON-MEDICAL SESSION

E-POSTER SESSION 1

Rinology, Varia

Chairs: Šteffl M. (FN Brno), Binková H. (Vojenská nemocnice Brno)

Zhoubné nádory dutiny nosní a paranasálních dutin
Papežová L. (FN Hradec Králové)

Estezioneuroblastom jako možná příčina syndromu neadekvátní sekrece antidiuretického hormonu
Masárová M. (FN Ostrava)

Klinické projevy agresivního nekrotizujícího B lymfomu maxily (kazuistika)
Binková H. (Vojenská nemocnice Brno)

Hamartom nosohltanového ústí sluchové trubice (kazuistika)
Šatanková J. (FN Hradec Králové)

Orbitocelulitidy v dětském věku
Brzybohatá N. (FN Motol Praha)

Vzácné příčiny epistaxe a gastrointenstinálního krvácení v klinické praxi
Guha A. (FNKV Praha)

Laterální kantotomie
Gašpierik R. (Nemocnice Nový Jičín)

MIBI/SPECT/CT a dynamická sekvence MR před operacemi pro hyperparatyreózu
Markalous B. (Nemocnice Jindřichův Hradec)

Použití CO2 laseru u onemocnění jícnu a průdušnice
Šteffl M. (FN Brno)

10:30–11:00 Coffee Break

11:00–12:30

ROUND TABLES

RT 5: What’s New in Diagnosis and Treatment of CRS with Nasal Polyps (Joint Meeting with AAOHNSF)
Moderator: Plzák J. (FN Motol Praha)

Panelists:

The Role of Allergy and CRSwNP
DelGaudio J. M. (USA)

Office management of CRSwNP
Kastner J. (ORL ambulance, Beroun a Plzeň)

Stents and Implants in CRSwNP
Stolovitsky P. (USA)

The proper extent of surgery in CRSwNP?
Plzák J. (FN Motol Praha)

RT 6: Chirurgická léčba nedoslýchavosti
Moderator: Bouček J. (FN Motol Praha)

12:30–14:00 Coffee Break na oběd / obědové sympozium I–IV

14:00–15:30

ROUND TABLES

RT 7: Sinonazální malignity
Moderator: Schalek P. (FNKV Praha)

Panelists:

Diagnostika a zobrazovací metody
Svoboda M.
(Nemocnice České Budějovice)

Taktika endoskopické resekce (vývoj)
Vokurka J.
(Praha)

Rekonstrukce baze přední jámy lební
Matoušek P.
(FN Ostrava)

Limity endoskopické resekce
Plzák J.
(FN Motol Praha)

Zevní výkony a rekonstrukce
Gál B.
(FN u sv. Anny v Brně)

Protonová radioterapie
Kubeš J.
(Proton Therapy Center Czech, Praha)

RT 8: Nejčastější diagnostické a terapeutické úkoly lékaře v ORL ambulanci
Moderator: Vydrová J. (Hlasové a sluchové centrum Praha)

FREE PAPERS 1

Sleep medicine

Chairs: Matyášek M. (FN Motol Praha), Haasová T. (Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov)

PER ARDUA AD ASTRA aneb spánková medicína v otorinolaryngologii
Haasová T. (Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov)

Přístrojová terapie u pacientů s obstrukční spánkovou apnoe
Kotulek M. (Pardubická nemocnice)

Zlepšuje peroperačná topodiagnostika spánkových porúch dýchania výsledky chirurgickej liečby?
Straka S. (FNsP J. A. Reimana Prešov)

Rizika péče o těžkého apnoika
Haasová T. (Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov)

Expanzivní sfinkter pharyngoplastika: naše první zkušenosti s modifikací chirurgie velofaryngeální úžiny u léčby syndromu obstrukční spánkové apnoe
Maléřová S. (FN Motol Praha)

Thyrohyoidopexe, chirurgické řešení retrolingvální obstrukce
Matyášek M. (FN Motol Praha)

Aktuální situace spánkové medicíny v Moravskoslezském kraji a na ORLCHHK v Novém Jičíně
Švancárová V. (Nemocnice Nový Jičín)

Jak uvíznout v síti aneb „kryptokolaps“
Jankulová K. (Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov)

NON-MEDICAL SESSION

15:30–15:40 Coffee Break

15:40–16:40

FREE PAPERS 2

Rinology

Chairs: Kovář D. (ÚVN Praha), Kešner A. (FN Motol Praha)

Volba zobrazení v rinologii
Markalous B. (Nemocnice Jindřichův Hradec)

Zhodnocení čichu před a po operaci vedlejších nosních dutin
Kovář D. (ÚVN Praha)

Malignizovaný invertovaný papilóm s pooperačnou komplikáciou – absces mozgu (kazuistika)
Adásková M. (ÚVN SNP Ružomberok)

Iatrogenní mukokély VDN
Kešner A. (FN Motol Praha)

Přínos bikanalikulární intubace u endoskopické dakryocystorinostomie – první výsledky
Masárová M. (FN Ostrava)

Rinoseptoplastika pohledem otorinolaryngologa
Nedeliak T. (Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov)

FREE PAPERS 3

Otology

Chairs: Holý R. (ÚVN Praha), Veselý M. (FN u sv. Anny v Brně)

Vztah tinnitu a senzorineurální nedoslýchavosti u mužů k Fabryho chorobě
Holý R. (ÚVN Praha)

Cholesteatóm detského veku v súbore Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku
Obtulovičová K. (ÚVN SNP Ružomberok)

Tympanojugulární chemodektomy – retrospektivní analýza pacientů léčených v letech 2005–2019
Kaňa M. (FN Motol Praha)

Má Česká republika odlišný vzorec výskytu mutovaných genů zodpovědných za paragangliomy hlavy a krku?
Guha A. (FNKV Praha)

Genetické pozadí kandidátů kochleární implantace v dětském a dospělém věku
Kremlíková Pourová R. (FN Motol Praha)

Implantát pro přímé kostní vedení Bonebridge – retrospektivní analýza
Veselý M. (FN u sv. Anny v Brně)

Meeting with sponsors of the ORL Society

E-POSTER SESSION 2

Sleep Medicine, Varia

Chairs: Kalfeřt D. (FN Motol Praha), Schneiderová J. (FN Ostrava)

Epiglotopexe u pacientů s obstrukční spánkovou apnoe
Schneiderová J. (FN Ostrava)

Chirurgické řešení OSA – výkony v oblasti velofaryngeální a retrobazilinguální – ORL odd. FN Brno
Zavadilová P. (FN Brno)

Význam sérové hladiny vitaminu D u dlaždicobuněčných karcinomů hlavy a krku
Kalfeřt D. (FN Motol Praha)

Klíčové problémy adaptace pacientů po totální laryngektomii
Hrabačka P. (FN Plzeň)

Možnosti řešení pacientů s recidivujícími nádory v ORL oblasti
Pejčoch R. (FN Brno)

Úloha ORL lékaře při zajištění dýchacích cest ve FN Brno
Dubová M. (FN Brno)

Epidemiologie a mikrobiologie peritonzilárních abscesů
Hanáková J. (FN Plzeň)

Využití voice disorder diagnostician k analýze hlasu po operacích štítné žlázy
Kulkovská D. (FNKV Praha)

16:40–17:10 Coffee Break

17:10–18:00

INSTRUCTIONAL COURSES

IC 13: Chirurgie podčelistní a podjazykové žlázy
Speakers: Kuchař M. (FN Motol Praha), Jechová A. (FN Motol Praha)

IC 14: Vyšetření a léčba poruch čichu
Speakers: Vodička J. (Pardubická nemocnice), Maléřová S. (FN Motol Praha)

IC 15: Akutní vertigo
Speakers: Koucký V. (FN Motol Praha), Balatková Z. (FN Motol Praha), Stříteská M. (FNKV Praha a FN Hradec Králové)

IC 16: Mikrolaryngoskopie 21. století: nástrahy, tipy a triky
Speaker: Zeleník K. (FN Ostrava)

19:30–24:00

Congress Dinner

Friday 19. 6. 2020

08:00–08:50

INSTRUCTIONAL COURSES

IC 17: Management péče o onkologického pacienta s poruchou polykání
Speakers: Černý M. (FN Hradec Králové), Zeinerová L. (FN Hradec Králové), Sýba J. (FNKV Praha)

IC 18: Ultrazvuk v ORL
Speakers: Kastner J. (ORL ambulance, Beroun a Plzeň), Astl J. (ÚVN Praha), Laštůvka P. (FN Motol Praha)

IC 19: Větná srozumitelnost v hovorovém šumu (audiologický test)
Speakers: Dlouhá O. (VFN Praha), Vokřál J. (VFN Praha)

IC 20: Zdroje informací a evidence based medicine v otorinolaryngologii a chirurgii hlavy a krku
Speaker: Chovanec M. (FNKV Praha)

08:50–09:00 Coffee Break

09:00–10:30

ROUND TABLES

RT 9: Izolovaná patologie klínové dutiny
Moderator: Matoušek P. (FN Ostrava)

RT 10: Krvácení po AT, TE
Moderator: Skřivan J. (FN Motol Praha)

FREE PAPERS 4

Sialology, onkology

Chairs: Čoček A. (Thomayerova nemocnice, Praha), Rotnágl J. (ÚVN Praha)

Úloha sialoendoskopie v diagnostice a léčbě sialolitiázy – benefity i limity metody z vlastní zkušenosti
Rotnágl J. (ÚVN Praha)

Výsledky léčby zhoubných nádorů slinných žláz
Čoček A. (Thomayerova nemocnice, Praha)

Biologické chování adenoidně cystického karcinomu velkých slinných žláz
Hyravý M. (FN Olomouc)

Přínos hybridních zobrazovacích metod v onkologickém stagingu
Krčál J. (FN Plzeň)

Přínos PET-CT v diagnostice primárního nádoru u krčních uzlinových metastáz neznámé primární lokalizace
Krátká Z. (Thomayerova nemocnice, Praha)

Myokutánní pektorální lalok v onkologické chirurgii hlavy a krku a jeho aplikace v éře rekonstrukce volnými laloky
Straková K. (FNKV Praha)

Lokoregionálně pokročilý nasopharyngeální karcinom u dětského pacienta (kazuistika)
Perceová K. (FN Brno)

Komplexní přístup k reanimaci obličeje při obrně lícního nervu
Streit L. (FN u sv. Anny v Brně)

E-POSTER SESSION 3

Otology, neurootology

Chairs: Markalous B. (Nemocnice Jindřichův Hradec), Trnková K. (FNKV Praha)

Přínos vysokofrekvenční tónové audiometrie na ORL klinice FN v Motole – retrospektivní studie
Svobodová V. (FN Motol Praha a Ústav experimentální medicíny, AVČR)

Perioperační hodnocení rovnovážných funkcí u pacientů po operaci vestibulárního schwannomu
Trnková K. (FNKV Praha)

Neurootochirurgické zákroky v terapii neztišitelného vertiga
Fuksa J. (FNKV Praha)

Simultánní exstirpace vestibulárního schwannomu a kochleární implantace
Verešpejová Ľ. (FNKV Praha)

Možnosti predikce rozumění řeči dospělých pacientů s kochleární neuroprotézou
Vokřál J. (VFN Praha)

Sluchové zisky u obliteračních technik
Krejzlová K. (Pardubická nemocnice)

Chronický středoušní zánět s cholesteatomem dle nových klasifikací u dětí a dospělých
Homoláč M. (FN Hradec Králové)

NONEPI DWI MR v diagnostice recidivy cholesteatomu spánkové kosti po sanačních operacích
Markalous B. (Nemocnice Jindřichův Hradec)

Maligní (nekrotizující) otitis externa
Herejková V. (FN Plzeň)

10:30–10:40 Coffee Break

10:40–12:10

ROUND TABLES

RT 11: OSA napříč obory
Moderator: Betka Jar. (FN Motol Praha)

RT 12: Myringoplastika na každou perforaci?
Moderator: Salzman R. (FN Olomouc)

Panelists:

Rizika vzniku perforace bubínku
Kovář D.
(ÚVN Praha)

Indikace plastik bubínku s mnohaletou anamnézou perforace
Kluh J.
(FN Motol Praha)

Úloha audiometrického vyšetření u perforací bubínku
Mejzlík J.
(FN Hradec Králové)

Materiály na rekonstrukci bubínku
Bakaj T.
(FN Olomouc)

Perforace a myringoplastika a/versus voda
Salzman R.
(FN Olomouc)

FREE PAPERS 5

Laryngology, neck

Chairs: Vydrová J. (Hlasové a sluchové centrum Praha), Katra R. (FN Motol Praha)

Současný diagnostický a terapeutický postup u Dětské hyperkinetické dysfonie
Vydrová J. (Hlasové a sluchové centrum Praha)

Vliv poranění zvratného nervu na kvalitu hlasu po totální tyreoidektomii
Veldová Z. (ÚVN Praha)

Léčba subglotických („airway“) infantilních hemangiomů
Mališ J. (FN Motol Praha)

Užití metody FEES při úpravě obturátoru
Dostálová L. (FN Motol Praha)

Non-tuberkulózní mykobakterióza uzlin – naše postupy a zkušenosti
Katra R. (FN Motol Praha)

Krční lymfadenitidy způsobená Mycobacteriemi
Doležalová K. (Thomayerova nemocnice, Praha)

Lymfangiomy hlavy a krku v dětském věku – naše 10 leté zkušenosti
Katra R. (FN Motol Praha)

Vzácná příčina rezistence na krku
Lukavcová E. (Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov)

12:10–12:30

CONGRESS CLOSING

Program changes reserved.

© 2019–2020 GUARANT International spol. s r. o.